Bezsenność - Bezsenność, diagnostyka przyczyn i profesjonalne leczenie

MEDserwis.pl > Bezsenność >Bezsenność, diagnostyka przyczyn i profesjonalne leczenie

Bezsenność, diagnostyka przyczyn i profesjonalne leczenie

Bezsenność jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości. Statystyki podają, że cierpi na nią jedna trzecia społeczeństwa. Kilka zarwanych nocy nie jest jeszcze powodem do obaw, tymczasem przewlekła bezsenność jest już bardzo groźna. Dorosła zdrowa osoba sypia zwykle nieprzerwanie od 6 do 8 godzin. Czasem budząc się w nocy patrzymy za okno na zgaszone światła w sąsiednich budynkach i nawet nie zdajemy sobie sprawy w ilu z tych ciemnych mieszkań męczy się ktoś zaliczając kolejną bezsenną noc. Specjaliści od zaburzeń snu wyróżniają trzy typy bezsenności: przejściową - spowodowaną zmianą miejsca lub podróżą, trwającą dwa - trzy tygodnie powodowaną przez stres i kłopoty bezsenność krótkotrwałą oraz najgroźniejszą, rujnującą organizm - bezsenność przewlekłą.
Czemu nie możesz spać?
Lista powodów bezsenności przewlekłej jest dość długa: choroby serca, płuc, nerek, wątroby i przewodu pokarmowego, stres, przewlekłe bóle, nadmierne spożycie kofeiny, depresja, stany lękowe, cukrzyca, towarzyszący chrapaniu bezdech nocny, zespół niespokojnych nóg, etc. Do listy tej dodać należy złe nawyki. Takie jak drzemki w czasie dnia, brak ruchu, długie oglądanie telewizji oraz wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera internauto!
Każdego roku wiele milionów ludzi zażywa tabletki nasenne. Na szczęście lekarze są teraz mniej skłonni do wypisywania na nie recept niż jeszcze kilka lat temu. Karierę wśród cierpiących na bezsenność robi Melatonina - preparat oparty na hormonie wydzielanym przez szyszynkę, ułatwiający zaśnięcie i nie powodujący żadnych skutków ubocznych. Bezsenność leczy się w gabinetach psychologicznych i psychiatrycznych eliminując jej przyczynę w postaci depresji, niepokoju i stresu.
Kiedy powinno się zgłosić do lekarza?
Jeśli budzisz się w nocy bez żadnej przyczyny i ten stan trwa już dłużej niż miesiąc. Jeśli czujesz, że problemy dnia codziennego wpływają na twój sen ( śmierć bliskiej osoby, utrata pracy ).
Jeśli masz wrażenie permanentnego niewyspania a w ciągu dnia niespodziewanie, nagle zasypiasz.
Jeśli używane do tej pory środki nasenne przestają działać.
Możesz też spróbować metod alternatywnych. Sprzymierzeńcem w walce z bezsennością są zapachy. Relaksująco działają olejki z rumianku, lawendy, kwiatu pomarańczy, róży i majeranku. Kilka kropel dodanych do kąpieli z pewnością poprawi samopoczucie. Medytacja, joga, biofeedback oraz wizualizacja ( przed snem utrzymuj w umyśle jakiś spokojny obraz) , to techniki, które mogą zredukować napięcie i poprawić sen. Uspokajająco działają magnez i wapń, zażywane na godzinę przed snem w proporcji 500 mg wapnia i 250 mg magnezu. Zjedzenie na pół godziny przed snem przekąski o wysokiej zawartości skrobi (pieczywo, jabłko), wpłynie na pobudzenie uspokajających neurotransmiterów mózgu i zapewni Ci zdrowy sen. Ciepłe mleko to tradycyjny środek na sen, działający bardziej na psychikę niż fizjologię. Oprócz sprowadzającego sen tryptofanu, zawiera wiele aminokwasów oddziałujących pobudzająco.
I uwaga generalna - Jeśli chcesz mieć dobry sen, unikaj słodyczy i soków owocowych. Masaż i ćwiczenia oddechowe to kolejna grupa elementów ułatwiających zdrowy sen.
Przykład ćwiczenia, które powtórzone kilka razy pozwoli na wyciszenie i relaks:
pełny wydech przez usta,
wdech przez nos licząc do siedmiu
wstrzymaj oddech licząc do siedmiu
zrób wdech przez usta licząc do ośmiu
Terapie ziołowe stosowane przez nasze prababki są aktualne do dziś. Wśród ziół wspomagających leczenie bezsenności znajduje się rumianek, dziurawiec, kwiat lipy, passiflora oraz chmiel. Herbaty z wymienionych roślin pomogą w uspokojeniu i ułatwią zaśnięcie. Pamiętaj, że nadmiar szkodzi i nawet ziołoterapię stosuj z umiarem.
Jeśli czytając ten tekst wciąż nie ogarnęła Cię senność, na koniec kilka praktycznych porad jak zorganizować sobie warunki do zdrowego snu:
sypialnia powinna być cicha i zaciemniona ale także powinno do niej docierać świeże najlepiej wilgotne powietrze,
stosuj zatyczki do uszu i specjalne opaski na oczy,
unikaj aktywności ruchowej i oglądania telewizji przed snem,
czytanie i spokojna muzyka z pewnością pomoże ci zasnąć,
kładź się do łóżka tylko wtedy, kiedy czujesz senność,
wstawaj zawsze o tej samej godzinie, niezależnie od tego o której się położyłeś,
Jeśli to wszystko nie pomaga pozostaje desperackie liczenie baranów...

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4116 [cc_f] => 449 )