Bezsenność - Bezsenność i zaburzenia snu

MEDserwis.pl > Bezsenność >Bezsenność i zaburzenia snu

Bezsenność i zaburzenia snu

Utarło się przekonanie, że dorosły człowiek powinien spać 8 godzin w ciągu doby. Nie jest to prawda. Każdy musi sobie sam dobrać odpowiadającą mu dawkę snu. Nawet najbardziej zmęczony człowiek nie śpi jak kamień. Każdy śni, niezależnie od tego, czy sobie to potrafi przypomnieć, czy nie. Marzenia senne zabierają zwykle do dwu godzin snu w ciągu nocy.
Zapotrzebowanie na sen jest różne u poszczególnych osób. Na ogół krócej śpią ci, którzy łatwo zasypiają, śpią głęboko i czują się wypoczęci. Inni muszą spać dłużej. Niektórzy rekompensują sobie krótki sen w nocy drzemką w ciągu dnia. Są również tacy, którzy potrafią spać na zawołanie. Naukowcy twierdzą, że skłonność do długiego lub krótkiego snu jest prawdopodobnie wrodzona.

Bezsenność chorobą?
Prawidłowy sen jest konieczny do funkcjonowania całego organizmu. Do czynników gwarantujących dobry wypoczynek zalicza się łatwość zasypiania. Zdrowy człowiek zasypia na ogół dość szybko. Systematyczne niedosypianie lub płytki sen prowadzą do przedwczesnego starzenia się organizmu, stałego spadku sił, a co za tym idzie wielu chorób, m.in. do zaburzeń układu krążenia i układu oddechowego.

Do snu należy się przygotować
Jakość snu zależy w dużej mierze od nas samych. Zadbajmy więc o to, by ostatnie pół godziny po męczącym dniu wykorzystać na rozluźnienie i relaks nie wymagający specjalnego zaangażowania intelektualnego i fizycznego.
· Doskonale działa krótki wieczorny spacer.
· Ostatni, lekki posiłek powinien być zjedzony nie później niż dwie i pół godziny przed położeniem się do łóżka.
· Korzystnie działa również ciepły prysznic bezpośrednio przed snem.
· Jeśli warunki klimatyczne pozwalają spać przy otwartym oknie, korzystajmy z tego. Świeże powietrze jest najlepszym lekiem na męczące sny, nocne budzenia się, senne majaki.
Jeśli po dwóch tygodniach przestrzegania wymienionych zaleceń, sen nie unormuje się, to pomocne mogą okazać się zioła o działaniu nasennym bądź olejki eteryczne.

Zioła i aromaterapia:
Działanie odprężające i nasenne mają napary i herbatki ziołowe z: rumianku, melisy lekarskiej, kwiatu lipy, męczennicy cielistej. Skutecznym i przyjemnym środkiem zapewniającym sen są olejki eteryczne. Można stosować je w kąpieli bądź zwilżone olejkiem bibułki wkładać pod poduszkę. Zaleca się przy bezsenności olejki: rumiankowy, szałwiowy, lawendowy, majerankowy.

Melatonina
Jeśli zawiodą domowe sposoby, sięgnijmy po melatoninę. Jedna tabletka zażyta godzinę przed pójściem do łóżka gwarantuje głęboki sen i dobre samopoczucie następnego dnia. Nie powoduje uzależnienia, co odróżnia ją od klasycznych środków nasennych. Wpływa korzystnie nie tylko na sen, ale również dzięki działaniu antyoksydacyjnemu może być wykorzystana w profilaktyce chorób Alzheimera i Parkinsona. U większości pacjentów efekt jej działania widać już po kilku dniach stosowania. Melatonina jest dostępna w aptekach bez recepty.

9 godzin snu - ludzie śpiący długo łatwiej się denerwują i wykazują skłonności do popadania w przygnębienie. Mają kłopoty w rozwiązywaniu problemów.
6 godzin snu - śpiący krótko są rezolutni, działają skutecznie, cierpliwie dążą do osiągnięcia wytyczonego celu.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4202 [cc_f] => 449 )